Skip to content


State Runner Up-Pictures

Softball 2017-18

Bottom Row: Coach Madison Lavelle, Emma Hain, Abbie Squier, Tianna Francisco, Carson Fischer, Emma Kauf, Skylar Thompson, Caelyn Christiancy
Top Row: Coach Bob Prai, Coach Lis Brenden, Brin Swanson, Madison Aldendifer, Taylor Styskal, Britny Davis, McKenzie Steiner, Skylar Pieper, Haeley Dittbrenner, Amber Storer, Alaina Lacy, Coach Mark Watt, Coach Adam Monk

Girls Golf 2017-18

Gillian Dean, Brynn Sundquist, Anne Wiltfong, Josie Ford, Sadie Steele, Coach Jim Danson

Boys Tennis 2016-17

Coach Denny Hershberger, Duncan Works, Will Gleason, Lucas Dionisopoulos, Drew Hedstrom, Hank Massey, Nick O'Shea

Coach Denny Hershberger, Duncan Works, Will Gleason, Lucas Dionisopoulos, Drew Hedstrom, Hank Massey, Nick O’Shea

Girls Golf 2016-17

Anne Wiltfong, Brynn Sundquist, Lidia Jons, Gillian Dean, Alexis Thomas, Coach Jim Danson

Anne Wiltfong, Brynn Sundquist, Lidia Jons, Gillian Dean, Alexis Thomas, Coach Jim Danson

Boys Tennis 2015-16

Coach Dennis Hershberger, Duncan Works, Ben Stuart, Lucas Dionisopoulos, Will Gleason, Hank Massey, Drew Hedstrom, Caleb Bowman

Coach Dennis Hershberger, Duncan Works, Ben Stuart, Lucas Dionisopoulos, Will Gleason, Hank Massey, Drew Hedstrom, Caleb Bowman

Girls Swimming/Diving 2014-15

State Team: Kenna Batterton, Chase Bushhousen, Olivia Calegan, Dannie Dilsaver, Josie Ford, Abby Lunzmann, Ally Lunzmann, Kalea Morgan, Shelby Mullendore, Alana Palmer, Sydney Schneider, Amber Storer, Emma Vertin, Kaitlyn Witt Alternates: Abigail Burke, Madison Cluff, Michaela Feeney, Samantha Larsen, Allie Vanek, Coaches: Bob Calegan, Leigh Ann Fetter-Witt, Erik Gustafson, Paxton Puelz, Sue Calegan

State Team: Kenna Batterton, Chase Bushhousen, Olivia Calegan, Dannie Dilsaver, Josie Ford,
Abby Lunzmann, Ally Lunzmann, Kalea Morgan, Shelby Mullendore, Alana Palmer, Sydney Schneider,
Amber Storer, Emma Vertin, Kaitlyn Witt
Alternates: Abigail Burke, Madison Cluff, Michaela Feeney, Samantha Larsen, Allie Vanek,
Coaches: Bob Calegan, Leigh Ann Fetter-Witt, Erik Gustafson, Paxton Puelz, Sue Calegan

Boys Swimming/Diving 2014-15

State Team: Michael Ayars, Vlad Blazhievskiy, Blake Costello, Nick Dionisopoulos, Drew Linder, Carter Lyons, Ben Morris, Jackson Pope, Nolan Reid, Brady Stock, Alternates: Ben Dorsey, Masen Louviere, John Spatarro, Ben Wortman Coaches: Bob Calegan, Leigh Ann Fetter-Witt, Erik Gustafson, Paxton Puelz, Sue Calegan

State Team: Michael Ayars, Vlad Blazhievskiy, Blake Costello, Nick Dionisopoulos, Drew Linder,
Carter Lyons, Ben Morris, Jackson Pope, Nolan Reid, Brady Stock,
Alternates: Ben Dorsey, Masen Louviere, John Spatarro, Ben Wortman
Coaches: Bob Calegan, Leigh Ann Fetter-Witt, Erik Gustafson, Paxton Puelz, Sue Calegan

Boys Tennis 2014-15

Max Ferguson, Lucas Dionisopoulos, Will Gleason, Cameron Spurrier, Alex Woodward, Tommy Keane, Coach Dennis Hershberger

Max Ferguson, Lucas Dionisopoulos, Will Gleason, Cameron Spurrier, Alex Woodward, Tommy Keane, Coach Dennis Hershberger

 

Boys Swimming/Diving 2013-14

Front: Carter Lyons, Vlad Blazhievskiy, Tommy Anderson, Griffin Day, Joe Massey. Coaches: Andrew Kroeger, Leigh Ann Fetter-Witt, Noelle Batterton, Erik Gustafson, Bob Calegan. Back: Nolan Reid, Benjamin Morris, Drew Linder, Colton Zetterman, Nick Dionisopoulos, Noah Burke

Front: Carter Lyons, Vlad Blazhievskiy, Tommy Anderson, Griffin Day, Joe Massey. Coaches: Andrew Kroeger, Leigh Ann Fetter-Witt, Noelle Batterton, Erik Gustafson, Bob Calegan.
Back: Nolan Reid, Benjamin Morris, Drew Linder, Colton Zetterman, Nick Dionisopoulos, Noah Burke

Girls Golf 2013-14

Girls Golf State Runners Up 2013-14

Coach Jim Danson, Lidia Jons, Alexa Kasl, Ellie Wiltfong, Brooke Fraser, Megan Mueting

 Girls Swimming/Diving 2012-13

Girls Swim/Dive State Runner Ups 2012-13

Back Row: Coach Bob Calegan, Coach Ross Mueller
Middle Row: Aimee Fischer, Kenna Batterton, Maddie Ober, Rebekah Whittle, Abby Lunzmann, Sophia Nelson, Emma Vertin, Coach Andrew Kroeger
Front Row: Ericka Lyons, Megan Hastings, Cami Kopetka
Not pictured: Lauren Ayars, Coach Erik Gustafson

Boys Golf 2011-12

Boys Golf State Runner Ups 2011-12

Front Row: Sam Gemar, Spencer Lindahl
Back Row: Coach Jim Danson, Clayton Malone, C.J. Sjulin, Seth Barkley

Softball 2011-12

Front Row: Alex Schmidt, Becca Changstrom, Taylor Rowlett, Liz Dike, Brittni Eitzmann, Monica Knabe Middle Row: Allyssa Castoral, Michelle Dixon, Bailey Schulenberg, Abbie Moser, Mallory Noakes, Georgia King, Erin Dike Back Row: Coach Watt, Coach Rump, Coach Monk, Ali Nolan, Kylie Garrett, Tania Carroll, Ashley Neukrich, Coach Brenden, Coach DeAmbrose, Coach Pascale, Coach Choiniere

Front Row: Bailey Schulenberg, Alyssa Eitzmann, Liz Dike, Taylor Rowlett, Tania Carroll, Kelsey Koozer
Back Row: Coach Chris DeAmbrose, Coach Lis Brenden, Coach Amanda Monk, Brittany Gill, Megan May, Megan Hartman, Michelle Dixon, Karlye Cygan, Zierra Flodman, Coach Jeff Rump, Allyssa Castoral, Amanda Dunn, Coach Adam Monk, Coach Mark Watt

 Girls Golf 2011-12

Girls Golf State Runner Ups 2011-12

Ariel Blackman, Emma Mabry, Gentry Carveth, Makenna Kroeker, Ellie Wiltfong, Coach Jim Danson

 Girls Tennis 2009-10

Girls Tennis State Runner Ups 2009-10

Coach Dennis Hershberger, Brianna Saeger, Sydney Meister, Ellie Clinch, Kylie Klockenga, Alexis Bartek, Saki Aota, Anna Bogdanov, Natalie Cooper, Katie Everitt, Ashley Amend

 Boys Basketball 2008-09

Boys Basketball State Runner Ups 2008-09

Back Row: Coach Schumann,Coach Baack, Coach Kobza, Athletic Trainer Kjar, Jordan Tyrance, Kyle Headley, Jake Marvin, Dylan Heath, Coach Zajicek, Coach Coslor, Coach James
Middle Row: Coach Johnson, Coach Schapman, Athletic Trainer Townsend, Ross Kremer, Ethan Tompkins, Nathan Van Loon, Devin Douglass-Wiley, Alex Duff, Vino Brown, Kaitlyn Waller, Kaleigh Hohensee
Front Row: David Munro, Drew Edmond, Jeff Seybold, Ryanl Cotton, Garrett Nitz, Tyler Stokes, Mark Yuen

 Softball 2007-08

Softball State Runner Up 2007-08

Front Row: Becca Changstrom, Kari Parke, Brittni Eitzmann, Jackie Nordell, Abbie Moser, Alli Catlett, Mallory Noakes
Back Row: Coach Jeff Rump, Coach Lis Brenden, Megan Foree, Ashley Janssen, Amanda Monk, Madison Drake, Dani Bryant, Ashely Dunn, Maggie Boeselager, Coach Mark Watt

 Boys Tennis 2006-07

Boys Tennis State Runner Ups 2006-07

Alec Lowery, Alex Hartmann, Jake Marvin, Reid Marple, Andrew Dowd, Spencer Elliott, Taylor Boney, Coach Dennis Hershberger

 Boys Golf 2005-06

Boys Golf State Runner Ups 2005-06

Mike Coatman, Austin Zimmerman, Brett Sundberg, Phil Thompson, Winston Ostergard, Coach Jim Danson

 Football 2005-06

Football State Runner Up 2005-06

Names not available.

Boys Golf 2004-05

Boys Golf State Runner Ups 2004-05

Kyle Jaacks, Coach Jim Danson, Brett Sundberg, Michael Breetzke, Mike Coatman, Bronson Boosalis